Ca 35 km pikkune rada sobib oma olemuselt ja pikkuselt rahulikumaks looduse nautimiseks. Lindude vahetpidamatu laul saadab matkalisi terve teekonna vältel. Sageli kuuleb ka kägude kukkumist. Kergete tõusude ja langustega rada kulgeb mööda looklevaid metsateid ja sirgeid sihte, läbides erinevaid metsakooslusi. Selgise metsarajalt teeme kõrvalepõike Padakõrve Looduskaitsealale, mis on üks Eesti suuremaid suurte sipelgate – laanekuklaste – elupaiku. Kokku elab seal aga umbes 20 liiki sipelgaid. 1600 hektari suurune kaitseala loodi 1964 aastal ja see oli tollal kogu N Liidu esimene sipelgakaitseala. Sipelgad on maad asustanud juba ca 100 miljonit aastat, meie regioonis on nad pesitsenud 35 – 40 miljonit aastat. Sipelgad on selgrootute loomade hulgas kõige kõrgemale arengutasemele tõusnud loomad, nagu inimene selgroogsete hulgas, see avaldub just sotsiaalses eluviisis. Ka sipelgate evolutsiooniline areng on olnud suunatud sotsiaalsete struktuuride – pesa, pere, koloonia -sotsiaalse iseregulatsiooni täiustumiseks. Loodus on lihvinud sipelgaperede, -kolooniate (= inimeste pered, hõimud), -föderatsioonide (= külad, linnad) ning asurkondade (=riigid) sotsiaalseid struktuure ja suhete arengut juba kümneid miljoneid aastaid.
Puhkekohtadeks ja pikniku pidamiseks sobivad raja alguses/lõpus olev Kukemetsa metsaonn ja ca 5km enne raja lõppu metsa sisse jääv Kärgandi lõkkekoht.
Asukoht |
Peipsiääre vald,Tartumaa.
Objekt nr 33 puhkeala kaardil |
Kohalesõitmise õpetus |
Tartust kõigest u 25 km kaugusel. Sõita Tartust 12 km Jõhvi suunas ja keerata Aoveres Kallaste suunas paremale. Sõita 9km, kuni tuleb ristmik, kust keerab tee vasakule Varale. Läbi Pilpaküla korralikku kruusateed kaudu oletegi varsti kohal. |